Perinnönjako on jo tehty ja rahat käytetty — voiko ostaja vielä vaatia hinnanalennusta?

Kuolinpesä myi vainajan asunnon. Kauppahinta jaettiin, perinnönjakokirja allekirjoitettiin ja pesä katsottiin loppuun hoidetuksi. Yksi sisaruksista lyhensi asuntolainaansa, toinen remontoi keittiön, kolmas maksoi lasten opinnot.

Kaksi vuotta myöhemmin ostajan asiamies vaatii 45 000 euron hinnanalennusta.

Ensimmäinen reaktio on lähes poikkeuksetta sama: pesää ei ole enää olemassa, joten vaatimus on myöhässä.

Se ei pidä paikkaansa. Kuolinpesän jakaminen ei päätä myyjän virhevastuuta. Pahimmillaan se tekee osakkaiden asemasta huonomman kuin se olisi ollut ilman jakoa.

Lyhyt vastaus: Kyllä voi. Perinnönjako ei katkaise ostajan oikeutta vaatia hinnanalennusta, vahingonkorvausta tai kaupan purkua. Vaatimus kohdistuu myyjinä olleisiin osakkaisiin henkilökohtaisesti riippumatta siitä, onko pesä jaettu ja onko rahat käytetty. Jako ennen velkojen maksamista voi lisäksi synnyttää osakkaille erillisen palautusvastuun.

Miksi jako ei ole se ratkaiseva kysymys

Moni osakas ajattelee kuolinpesää eräänlaisena kukkarona: kun kukkaro tyhjenee ja suljetaan, myös vaatimukset lakkaavat.

Oikeudellisesti asetelma on toinen. Kun kuolinpesä myy kiinteistön tai asunto-osakkeen, kauppaa eivät tee ”pesä” abstraktina kokonaisuutena eivätkä vainaja, vaan osakkaat itse omilla allekirjoituksillaan. He ovat kaupan sopimusosapuolia. Ostajan vaatimus ei siis ole vanha, vainajalta peritty velka, vaan osakkaiden itsensä tekemän sopimuksen sopimusrikkomusseuraamus.

Tästä seuraa yksinkertainen ja monelle epämiellyttävä johtopäätös: ostajan ei tarvitse etsiä kuolinpesää eikä pesän varoja. Hän voi kohdistaa vaatimuksensa suoraan myyjinä olleisiin osakkaisiin — ja Turun hovioikeuden lainvoimaisen ratkaisun mukaan tämä vastuu on yhteisvastuullista eikä rajoitu siihen, paljonko kukin sai pesästä jako-osuutenaan.

Käsittelemme tätä perusteellisemmin artikkelissa Vastaako kuolinpesän osakas henkilökohtaisesti, jos ostaja reklamoi?

Perinnönjako ei siis muuta vastuun perustetta. Se muuttaa vain kahta asiaa: mistä varoista vaatimus maksetaan, ja mitä lisäriskejä osakkaille on ehtinyt syntyä.

Kaksi eri vastuuta, jotka menevät jatkuvasti sekaisin

Tämä on koko aiheen tärkein kohta, ja se on syy siihen, miksi verkosta löytyvä tieto johtaa kuolinpesän osakasta harhaan.

Tilanteessa vaikuttaa kaksi täysin eri vastuuta, joilla on eri peruste ja eri laajuus.

1. Myyjän virhevastuu — sopimusperusteinen. Perustuu maakaareen tai asuntokauppalakiin. Vastuu on lähtökohtaisesti täysimääräistä ja osakkaiden kesken yhteisvastuullista. Sillä ei ole kattoa perintöosuuden määrässä. Osakas voi joutua maksamaan enemmän kuin sai perinnöksi.

2. Jäämistöoikeudellinen palautusvastuu — perintöoikeudellinen. Perustuu perintökaareen. Kuolinpesää ei saa jakaa ennen kuin tiedossa olevat velat on maksettu tai niiden maksamiseen tarvittavat varat on turvattu. Jos jako on silti tehty, se voidaan määrätä peruuntumaan osittain tai kokonaan, ja osakkaiden on palautettava saamaansa omaisuutta. Tässä vastuussa pääsääntönä on, ettei palautusvelvollisuus ylitä sitä määrää, jonka osakas on pesästä saanut.

Ja tässä on ansa.

Kun kuolinpesän osakas hakee verkosta tietoa, hän löytää tyypillisesti kohdan 2 — ja sen lohdullisen katon. Hän päättelee, ettei voi menettää enempää kuin sai perinnöksi.

Johtopäätös on väärä. Kohdan 2 katto koskee palautusvastuuta perillisenä. Se ei rajoita kohdan 1 vastuuta myyjänä. Nämä ovat rinnakkaisia, eivät toisiaan rajoittavia. Käytännössä perinnönjako voi siis lisätä osakkaan riskiä yhdellä uudella vastuuperusteella sen sijaan, että se rajaisi olemassa olevaa.

Milloin jako pahentaa tilannetta

Ratkaisevaa on ajoitus: mitä osakkaat tiesivät tai heidän olisi pitänyt tietää silloin, kun jako tehtiin.

Reklamaatio oli jo saapunut, ja pesä jaettiin silti. Tämä on osakkaiden kannalta huonoin lähtökohta. Kyseessä oli tiedossa oleva vaatimus, jonka varalle ei varattu varoja. Jaon peräyttäminen ja palautusvastuu ovat tällöin realistisia, ja osakkaiden menettelyä arvioidaan ankarasti.

Kaupasta oli tullut merkkejä ongelmista, mutta varsinaista vaatimusta ei vielä ollut. Esimerkiksi ostaja oli lähettänyt viestejä havainnoistaan tai kysellyt rakenteista. Tässä välimaastossa arvioidaan, olisiko osakkaiden pitänyt varautua vaatimukseen. Kysymys on aidosti tulkinnanvarainen ja siitä kannattaa riidellä.

Mikään ei viitannut ongelmiin, ja vaatimus tuli täysin yllättäen. Osakkailla on tällöin selvästi paras asema torjua jakoon perustuvat lisävaatimukset. Myyjän virhevastuu on silti voimassa, joten tämä ei yksin ratkaise asiaa.

Huomionarvoista on myös se, että kuolinpesän luovuttaminen pesänselvittäjän hallintoon on määräaikoihin sidottu keino, jolla osakkaat voivat tietyissä tilanteissa rajata omaa henkilökohtaista velkavastuutaan. Jos pesässä on ylivelkaisuuden riski, tämä vaihtoehto on syytä arvioida heti — ei kuukausien päästä.

”Mutta rahat on jo käytetty”

Tämä on se kohta, jossa moni toivoo lakia joustavammaksi kuin se on.

Vastuu ei ole sidottu siihen, onko rahat vielä tallella. Osakas, joka lyhensi perinnöllään asuntolainaansa, on täsmälleen samassa asemassa kuin osakas, jonka osuus makaa yhä tilillä. Rahan käyttäminen ei ole vastuuvapausperuste, ja tuomittu suoritusvelvollisuus on aikanaan perittävissä myös ulosottoteitse osakkaan muusta omaisuudesta ja tuloista.

Tämä on syytä sanoa suoraan, koska tilanteen vähättely johtaa yleensä siihen, että asiaan reagoidaan liian myöhään — silloin kun neuvotteluvara on jo menetetty.

Kun yksi osakas ei pysty maksamaan

Yhteisvastuu tarkoittaa, että ostaja saa valita, keneltä perii. Hänen ei tarvitse jakaa vaatimustaan osakkaiden kesken eikä perustella valintaansa.

Kolme sisarusta jakoi 240 000 euron kauppahinnan tasan, 80 000 euroa kullekin. Ostaja saa 60 000 euron hinnanalennuksen. Yksi sisaruksista on maksukyvytön, toinen asuu ulkomailla. Ostaja perii koko 60 000 euroa kolmannelta — sekä lähtökohtaisesti myös oikeudenkäyntikulut, jos juttu on hävitty.

Maksanut osakas voi periä muilta näiden osuudet regressinä, mutta se on oma erillinen prosessinsa ja täsmälleen niin arvokas kuin muiden maksukyky. Käytännössä sisarusten välinen riita alkaa usein juuri tästä.

Tästä seuraa yksi konkreettinen neuvo: älkää neuvotelko ostajan kanssa erikseen. Jos yksi osakas sopii omasta osuudestaan ja toinen ei, lopputulos on lähes aina huonompi kuin koordinoidusti hoidettu kokonaisuus — ja yhden osakkaan tekemät myönnytykset kääntyvät todisteina kaikkia vastaan.

Vastuu ei ole sama asia kuin vaatimuksen menestyminen

Tähän asti teksti on ollut synkkää. Nyt tulee toinen puoli, ja se on käytännössä tärkeämpi.

Kaikki edellä sanottu koskee sitä, kenen maksettavaksi lasku tulee, jos ostaja voittaa. Se ei kerro mitään siitä, onko vaatimus perusteltu — eikä varsinkaan siitä, onko se oikean suuruinen.

Kuolinpesien saamissa vaatimuksissa on kokemuksemme mukaan tarkistettavaa erityisesti näissä kohdissa:

  • Onko reklamaatio tehty ajoissa? Ostajan on ilmoitettava virheestä ja vaatimuksistaan kohtuullisessa ajassa siitä, kun hän havaitsi virheen tai kun hänen olisi pitänyt se havaita. Myöhästynyt reklamaatio voi kaataa koko vaatimuksen vaurion laajuudesta riippumatta.
  • Onko vastuuaika kulunut umpeen? Kiinteistössä lähtökohtaisesti viisi vuotta ja käytetyssä asunto-osakkeessa kaksi vuotta hallinnan luovutuksesta.
  • Ylittyykö virheen merkittävyyskynnys? Kuolinpesän myymä kohde on tyypillisesti vanha ja alkuperäisrakenteinen. Ostajan on pitänyt varautua ikää vastaaviin korjauksiin, eikä jokainen löytynyt vaurio ole oikeudellisesti virhe.
  • Onko summa oikea? Hinnanalennus ei ole korjauslasku. Ostaja ei saa myyjän kustannuksella uutta rakennetta vanhan tilalle, ja tasonparannus on vähennettävä.
  • Mitä ostajalle todella kerrottiin? Kuntotarkastusraportin havainnot, myyntiesite ja viestit voivat siirtää riskiä ostajalle.
  • Oliko vaatimus tiedossa jaon aikaan? Tämä ratkaisee sen, onko osakkailla myyjän virhevastuun lisäksi myös jakoon perustuvaa vastuuta.

Moni kuolinpesä maksaa vaatimuksen kokonaan tai lähes kokonaan pelkästään siksi, ettei näitä kohtia tarkistanut kukaan ennen kuin sovinnosta oli jo puhuttu.

Muista verotus, jos päädyt maksamaan

Tämä jää lähes aina huomaamatta.

Jos kuolinpesä on maksanut myynnistä luovutusvoittoveroa ja joutuu myöhemmin suorittamaan ostajalle hinnanalennusta, kauppahinta on tosiasiassa alentunut. Verotusta voi tällöin olla mahdollista oikaista. Vastaavasti ostajan maksamaa varainsiirtoveroa voidaan oikaista, kun hinnanalennusta on annettu piilevän virheen perusteella.

Oikaisu ei tapahdu itsestään, vaan sitä on haettava, ja hakemuksilla on määräaikansa. Verokysymys kannattaa siis ottaa esiin jo siinä vaiheessa, kun sovinnosta neuvotellaan — ei vasta sen jälkeen. Käytännössä tämä voi palauttaa merkittävän osan maksetusta summasta, ja se on syytä huomioida myös sovintosumman mitoituksessa.

Verokohtelu ratkeaa tapauskohtaisesti, joten oikaisumahdollisuus on aina selvitettävä erikseen.

Miten tämän olisi voinut välttää

Jos luet tätä ennen kuin olet jakanut pesää, olet harvinaisen hyvässä asemassa.

Kuolinpesän myyjänvastuu jatkuu vuosia kaupan jälkeen, eikä pesän jakaminen katkaise sitä. Käytännössä toimivia keinoja ovat esimerkiksi osan kauppahinnasta jättäminen pesään vastuuajaksi, osittainen jako sekä nimenomainen varauma jakokirjaan sen varalta, että kauppaan liittyviä vaatimuksia myöhemmin ilmenee. Myös kauppakirjan vastuunrajoitusehtoihin kannattaa kiinnittää huomiota jo ennen kauppaa.

Käsittelemme tätä erikseen artikkelissa ”Milloin kuolinpesän vastuu myydystä kohteesta päättyy?”.

Mitä tehdä nyt

  1. Älkää vastatko yksin. Sopikaa, että yksi taho hoitaa yhteydenpidon, ja pysykää siinä.
  2. Älkää myöntäkö mitään kirjallisesti. Vaurion olemassaolon myöntäminen tai korjauslupaus ennen arviointia on lahja vastapuolelle.
  3. Kootkaa asiakirjat: kauppakirja, myyntiesite, kuntotarkastusraportti, perukirja, perinnönjakokirja sekä kaikki viestit ostajan kanssa.
  4. Tarkistakaa päivämäärät: hallinnan luovutus, milloin ostaja havaitsi virheen, milloin hän reklamoi, milloin jako tehtiin.
  5. Selvittäkää oikeusturvavakuutus ennen kuin maksatte mitään.

Selvitä oikeusturvavakuutus heti alussa

Moni kuolinpesä ei tule ajatelleeksi, että riidan hoitamiseen voi olla käytettävissä oikeusturvavakuutus. Turvaa voi löytyä useammasta suunnasta, ja tilanne on syytä selvittää ennen kuin neuvotteluihin ryhdytään omalla kustannuksella.

Selvitämme vakuutusturvan asiakkaidemme puolesta ja hoidamme korvaushakemuksen vakuutusyhtiöön. Tämä kannattaa tehdä heti, koska vakuutusehdoissa on määräaikoja ja edellytyksiä, jotka voivat myöhemmin sulkea korvauksen pois.

Usein kysytyt kysymykset

Päättyykö vastuu, kun kuolinpesä on jaettu?

Ei. Perinnönjako ei päätä myyjän virhevastuuta. Vastuu jatkuu kiinteistössä lähtökohtaisesti viisi vuotta ja käytetyssä asunto-osakkeessa kaksi vuotta hallinnan luovutuksesta.

Voiko ostaja vaatia enemmän kuin sain perintönä?

Myyjän virhevastuun osalta kyllä. Se ei rajoitu pesästä saadun jako-osuuden määrään. Perintökaaren mukainen palautusvastuu on eri asia, ja siinä pääsääntönä on, ettei palautusvelvollisuus ylitä pesästä saatua määrää.

Entä jos olen jo käyttänyt rahat?

Rahojen käyttäminen ei poista vastuuta. Suoritusvelvollisuus voidaan aikanaan periä muusta omaisuudesta ja tuloista.

Voidaanko perinnönjako peruuttaa tämän takia?

Voidaan. Jos pesä on jaettu ennen kuin tiedossa olleet velat on maksettu tai turvattu, jako voidaan määrätä peruuntumaan osittain tai kokonaan.

Yksi sisaruksistani ei pysty maksamaan. Joudunko maksamaan hänen osuutensa?

Ostajaan nähden kyllä, koska vastuu on yhteisvastuullista. Voit periä osuuden häneltä myöhemmin erikseen, jos hänellä on siihen varaa.

Voiko ostaja periä maksetun hinnanalennuksen veroista takaisin?

Kysymys on kääntäen ajankohtainen myös myyjälle: jos hinnanalennus maksetaan, maksettua luovutusvoittoveroa voi olla mahdollista oikaista. Oikaisua on haettava erikseen ja määräajassa.

Emme jätä kuolinpesää yksin vastaamaan

Suomen Laatujuristit on erikoistunut kiinteistö- ja asuntokaupan riitatilanteisiin. Hoidamme säännöllisesti tapauksia, joissa myyjänä on ollut kuolinpesä ja vaatimus saapuu vuosia kaupan jälkeen — usein tilanteessa, jossa varat on jo jaettu ja käytetty.

Käymme kanssasi läpi maksuttomassa tilannearviossa:

  • onko ostajan reklamaatio tehty ajoissa ja onko vastuuaika kulunut
  • onko vaatimus perusteltu ja onko sen määrä realistinen
  • kohdistuuko vastuu osakkaisiin myös perinnönjaon perusteella
  • onko käytettävissä oikeusturvavakuutus
  • mikä on järkevin etenemistapa: torjunta, neuvottelu vai sovinto

Olemme hoitaneet lukuisia asunto- ja kiinteistökauppariitoja, joissa kuolinpesä on ollut myyjänä.

Ota yhteyttä ja pyydä maksutonta alkukartoitusta!

Artikkeli on yleisluontoinen kuvaus oikeustilasta eikä sitä voi käyttää yksittäistapauksen ratkaisemiseen. Jokainen kiinteistö- ja asuntokaupan riita ratkeaa omien tosiseikkojensa perusteella.

Viimeisimpiä onnistumisiamme

Meillä on satojen oikeudenkäyntien ja sovintoneuvottelujen tuoma kokemus. Toimimme koko maan alueella. Luottamuksellinen, ymmärtävä ja lämmin asiakassuhde on kaiken toimintamme lähtökohta.
Rakennustyömies työskentelee remonttikohteessa sisätiloissa.

Kiinteistökauppariita

08/2026
Pohjois-Savo
Avustimme vapaa-ajan kiinteistön myynyttä kuolinpesää tapauksessa, jossa ostaja vaati hinnanalennusta mökin ja saunarakennuksen kosteus- ja mikrobivaurioiden johdosta. Onnistuimme torjumaan ostajan vaatimukset suurelta osin ja suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen myyjä suoritti ostajalle korvauksen, joka oli alle 15 prosenttia ostajan vaatimuksista.
Rakennus telineissä ja huputettuna

Asuntokauppariita

08/2026
Uusimaa
Avustimme asunto-osakkeen myyjää tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta katon vuodon ja siihen liittyvän tiedonantovirheen johdosta. Onnistuimme torjumaan ostajan vaatimukset täysin ja suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen ostaja luopui vaatimuksistaan.
Huoneen seinäremontti, purkurubbia ja tukipalkit näkyvät.

Kiinteistöriita

08/2026
Uusimaa
Avustimme remontin tilaajaa tapauksessa, jossa urakoitsija yritti ylilaskuttaa tilaajaa. Onnistuimme torjumaan urakoitsijan vaatimukset täysin ja suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen urakoitsija luopui vaatimuksistaan kokonaan.
Mekaanikko korjaa autoa nosturilla autotallissa.

Autoriita

02/2026
Uusimaa
Edustimme ajoneuvon omistajaa tapauksessa, jossa omistaja vaati korvausta autokorjaamolta sen vuoksi, että korjaamo oli suorittanut jakopään huollon virheellisesti. Autokorjaamo kiisti ensin asiakkaamme vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen suoritti asiakkaallemme tuntuvan vahingonkorvauksen.
Rengasasennus autohuollossa, mekaanikko työssään.

Autoriita

03/2026
Varsinais-Suomi
Edustimme käytetyn ajoneuvon ostajaa tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta sen vuoksi, että ajoneuvon öljypumpun hihna on hajonnut, huomattavasti ennen sen normaalia vaihtoväliä, ja hajottanut ajoneuvon moottorin. Myyjä kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen kauppa purettiin.
Auton diagnostiikka tietokoneella korjaamon sisällä

Autoriita

03/2026
Etelä-Pohjanmaa
Edustimme käytetyn ajoneuvon ostajaa tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta ajoneuvon lukituksen, imusarjan ja akun vikojen johdosta. Myyjä kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen myyjä suoritti ostajalle hinnanalennuksen.
Mekaanikko korjaa autoa nosturilla autotallissa.

Autoriita

02/2026
Uusimaa
Edustimme ajoneuvon omistajaa tapauksessa, jossa omistaja vaati korvausta autokorjaamolta sen vuoksi, että korjaamo oli suorittanut jakopään huollon virheellisesti. Autokorjaamo kiisti ensin asiakkaamme vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen suoritti asiakkaallemme tuntuvan vahingonkorvauksen.
Rengasasennus autohuollossa, mekaanikko työssään.

Autoriita

03/2026
Varsinais-Suomi
Edustimme käytetyn ajoneuvon ostajaa tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta sen vuoksi, että ajoneuvon öljypumpun hihna on hajonnut, huomattavasti ennen sen normaalia vaihtoväliä, ja hajottanut ajoneuvon moottorin. Myyjä kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen kauppa purettiin.
Auton diagnostiikka tietokoneella korjaamon sisällä

Autoriita

03/2026
Etelä-Pohjanmaa
Edustimme käytetyn ajoneuvon ostajaa tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta ajoneuvon lukituksen, imusarjan ja akun vikojen johdosta. Myyjä kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen myyjä suoritti ostajalle hinnanalennuksen.
Mekaanikko korjaa autoa nosturilla autotallissa.

Autoriita

02/2026
Uusimaa
Edustimme käytetyn henkilöauton ostajaa tapauksessa, jossa ostaja vaati korvausta, koska ajoneuvo osoittautui kaupanteon jälkeen ns. kolariautoksi. Myyjä kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta suorittamiemme toimenpiteiden jälkeen kauppa purettiin.
Mekaanikko korjaa autoa nosturilla autotallissa.

Autoriita

03/2025
Kymenlaakso
Edustimme päämiestämme tapauksessa, jossa hänen autonsa moottori oli vaurioitunut merkkihuoltoliikkeen suorittaman huollon jälkeen. Asiassa jouduttiin nostamaan huoltoliikettä vastaan kanne, mutta juttu sovittiin ennen käräjäoikeuden pääkäsittelyä siten, että huoltoliike suoritti asiakkaallemme ajoneuvon korjauskustannuksia vastaavan hinnanalennuksen.
Mekaanikko korjaa autoa nosturilla autotallissa.

Autoriita

02/2025
Satakunta
Edustimme autoliikettä tapauksessa, jossa ostaja vaati, että etäkauppa peruutetaan. Ostaja nosti asiassa kanteen ja asia käsiteltiin tuomioistuimessa. Ostajan kanne hylättiin ja ostaja velvoitettiin korvaamaan edustamamme autoliikkeen oikeudenkäyntikulut.
Rengasasennus autohuollossa, mekaanikko työssään.

Autoriita

02/2025
Kymenlaakso
Edustimme ajoneuvon omistajaa tapauksessa, jossa ajoneuvon moottori oli vaurioitunut merkkihuollon suorittaman huollon jälkeen. Huoltoliike kiisti ensin omistajan vaatimukset, mutta onnistuneiden sovintoneuvottelujen jälkeen huoltoliike taipui ja suoritti ajoneuvon omistajalle tuntuvan hinnanalennuksen.
Auton diagnostiikka tietokoneella korjaamon sisällä

Autoriita

02/2025
Uusimaa
Edustimme käytetyn sähköauton ostajaa tapauksessa, jossa ajoneuvon ilmajousituksessa havaittiin vuotoa. Myyjäliike kiisti ensin ostajan vaatimukset, mutta onnistuneiden sovintoneuvottelujen jälkeen myyjä taipui ja suoritti ostajalle tuntuvan hinnanalennuksen.

Tutustu kaikkiin onnistumisiimme alta löytyvän linkin takaa.

Tab Content

This is a basic text element.
"Veloitamme kulut suoraan vakuutusyhtiöltä, eikä teidän tule prosessin aikana maksaa meille mitään."

Oikeusturvavakuutus

Koti-, auto-, ja ammattivakuutuksiin sisältyy tyypillisesti oikeusturvavakuutus, jolla voidaan kattaa lakimiehen käyttämisestä aiheutuvat kustannukset joko osittain tai kokonaan. Mikäli vakuutusta käytetään, laskutamme aina suoraan vakuutusyhtiötäsi riidan päätyttyä eli sinun ei tarvitse prosessin aikana maksaa meille mitään.

Voimme ottaa puolestasi yhteyden vakuutusyhtiöösi selvittääksemme sen, kuuluuko kustannusten korvaus vakuutuksesi alaan. Selvitys voidaan aina tehdä etukäteen, ennen kuin kustannuksia syntyy. Huomaathan lisäksi, että oikeusturvavakuutuksen käyttäminen ei edellytä sitä, että olisit viemässä asian oikeuteen asti.

Luottamuksesi arvoinen lakitoimisto.

Palvelemme koko Suomessa.

Jos olet kohdannut tilanteen, jossa saatat tarvita lakimiehen apua, arvioimme maksutta etenemismahdollisuudet asiassa. Soita meille, täytä lomake verkossa tai lähetä meille sähköposti, joka sisältää selostuksen ongelmasta, niin annamme asiassa pikimmiten maksuttoman arviomme. Selvitämme samalla alustavasti, onko palkkiomme katettavissa vakuutuksestasi tai oletko oikeutettu maksuttomaan oikeusapuun.

Yhteystiedot

toimisto@laatujuristit.fi
010 7397 370

Lindström Talo
Lautatarhankatu 6
00580 Helsinki

© Suomen Laatujuristit - kaikki oikeudet pidätetään
2026